با کار فرهنگیِ ایجابی به دنبال حل مسأله قاچاق هستیم

با کار فرهنگیِ ایجابی به دنبال حل مسأله قاچاق هستیم

اقتصاد پنهان- اولین جلسه هماهنگی برگزاری نشست ملی مشارکت‌های اجتماعی به تبیین نقش سمن‌ها، تشکل‌ها و نهادهای صنفی تخصصی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز اختصاص داشت.

يکشنبه، ۰۸ تير ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، علی مؤیدی خرم‌آبادی، رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اولین جلسه هماهنگی برگزاری نشست ملی مشارکت‌های اجتماعی گفت: با کار فرهنگیِ ایجابی مبتنی بر اندیشه، مطالعه و تحقیق به دنبال حل مسأله قاچاق هستیم.

مؤیدی خرم‌آبادی افزود: انتظار ما در حوزه‌ی پیشگیری این است که در این مفاهمه و گفت‌وگوی جدید بتوانیم به سمت تولید محتوا و نظریه‌های جدید قدم برداریم.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تأکید بر برنامه‌ریزی، رویگردانی از تمرکز و اقتدار سازمان‌های دولتی، اقبال به سازمان‌های معطوف به اجتماع محلی، شهری، ملی و بین‌المللی به عنوان بازتاب دیدگاه‌های پسامدرن اظهار داشت: اهداف و کارکرد سازمان‌های مردم نهاد، تشکل‌ها و تعهد و پافشاری این سازمان‌ها در دستیابی به آنچه به عنوان اهداف خود برگزیده‌اند، دولت‌ها را بر آن داشته است که با اعتماد به توانمندی و اثربخشی، درک نقش و جایگاه آن‌ها به‌مثابه روش‌های جدیدی برای جلب مشارکت‌های مردمی در تعیین سرنوشت خود اهمیت دهند.

وی با بیان اینکه در جامعه امروز سمن‌ها و اتحادیه‌ها در زمینه تخصصی خود می‌توانند تأثیر زیادی بر توسعه یک جامعه عالی¬الخصوص کاهش فعل قاچاق داشته باشند، اضافه کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد، تشکل‌ها و نهادهای تخصصی صنفی مظهر اراده‌ی مردم هستند و نقش آن‌ها در مبارزه با قاچاق مهم و قابل توجه است.

مؤیدی خرم‌آبادی اضافه کرد: این نهادها با ما همفکر و در راستای مواضع ما مخالف فعل قاچاق هستند تا استفاده از کالای قاچاق از  بین برود.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: با استفاده از ظرفیت اساتید، نخبگان دانشگاهی و فرهیختگان و مسؤولان؛ اهداف جزئی، کلی، روش اجرا و جامعه مخاطبین نشست ملی مشارکت‌های اجتماعی احصاء شود.

در این جلسه عبداله هندیانی، معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز ضمن تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های شورای سیاست‌گذاری این نشست، از تدابیر رییس ستاد تقدیر کرد.

وی با بیان جزییات روش برگزاری نشست ملی مشارکت‌های اجتماعی، جریان‌سازی در حوزه مشارکت اجتماعی را از اهداف این نشست عنوان کرد.

در ادامه کوشا، مدیرکل دفتر تبلیغات هوشمندانه و مشارکت‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن تأکید بر اصل گفتمان بین سمن‌ها و نهادهای خصوصی در کشور گفت: با همکاری کنشگران و فعالان اجتماعی ساختاری برای حضور این نهادها در حوزه پیشگیری از قاچاق در کشور را فراهم خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه محور و راهبرد اصلی سیاست‌های مشارکت‌های اجتماعی معطوف به گفتمان ایجابی مبتنی بر ترویج حضور سمن‌ها و تشکل‌ها است، گفت: بایستی این گفتمان غالب شود که استفاده از کالای کیفی ایرانی و تقبیح استفاده از کالای قاچاق برای ما اصل است.

کوشا نسبت به تقویت شاخص مبارزه با قاچاق در کشور با حضور و همکاری فعالان اجتماعی ابراز امیدواری کرد و گفت: در کنار هم و در یک مجموعه ضمن تقویت و ارتقاء این فعالیت‌ها، تلاش می‌کنیم دستگاه¬های اجرایی را پای کار بیاوریم.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22825