مدیرکل امور قضایی و نظارت بر کالای مکشوفه قاچاق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

تمرکز ستاد مبارزه با قاچاق کالا در سال جهش تولید بر مبارزه با باندهای سازمان یافته است

تمرکز ستاد مبارزه با قاچاق کالا در سال جهش تولید بر مبارزه با باندهای سازمان یافته است

اقتصاد پنهان- علی علیزاده ضمن اشاره به سال جهش تولید، درباره اقدامات این ستاد در سال جاری بیان کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با همراهی دستگاه قضایی، تمرکز فعالیت‌هایش را در سال جدید بر مبارزه با باندهای قاچاق حرفه‌ای و سازمان یافته قرار داده است.

چهارشنبه، ۰۴ تير ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در بخش ویژه «با سخنگویان» در خصوص عملکرد دفتر قضایی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با علی علیزاده، مدیرکل امور قضایی و نظارت بر کالای مکشوفه قاچاق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علی علیزاده با اشاره به دستور رهبر انقلاب در ابتدای دهه 80 مبنی بر مبارزه جدی با قاچاق، گفت: در پی این فرمان، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شد و این در حالی بود که تا آن زمان تنها یک قانون برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشتیم و بدون تردید کفایت لازم برای مبارزه با قاچاق را نداشت و طبیعتاً نیازمند یک قانون خاص و با شرایط اقلیمی جمهوری اسلامی ایران بود.

وی با بیان اینکه در سال 92 نخستین قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس شورای اسلامی مصوب شد، اظهار کرد: پس از آن، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دارای قانون شد و به این شکل مبارزه آن به شکل هدفمند تداوم یافت.

مدیرکل امور قضایی و نظارت بر کالای مکشوفه قاچاق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن اشاره به واحدهای تخصصی مختلف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرد: بر اساس قانون، تعیین تکلیف کالاهای مکشوفه به سه شکل انجام می‌شود. محکوم له احکام صادره در خصوص کالاهای قاچاق دو سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی و ستاد اجرایی فرمان امام هستند که در سازمان دوم اموال بلاصاحب و صاحب متواری و مجهول المالک با حکم مرجع قضایی مدیریت می‌شود.

وی درباره عملکرد دفتر سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی گفت: رویکرد این سازمان با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب امحای کالاهای قاچاق به جهت حمایت از تولید داخل و رونق تولید ملی است و در این راستا چهارشنبه آخر هر ماه کالاهای مکشوفه قاچاقی که روند تولید داخل را خدشه‌دار می‌کند، امحا می‌شود و این کار توسط ستاد صورت می‌گیرد.

علیزاده درباره روش دیگر تعیین تکلیف کالاهای مکشوفه قاچاق اظهار کرد: فروش به شرط صادرات یکی دیگر از روش‌ها است. برخی از کالاهایی که در مبارزه با قاچاق کشف می‌شود از اعتبارات مالی این کشور هزینه شده است و به شرط صادرات، به افرا ذی صلاح به فروش می‌رسانیم و پس از آن به کشورهای خریدار کالا صادر می‌شود.

مدیرکل امور قضایی و نظارت بر کالای مکشوفه قاچاق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از فروش محدود برخی کالاهای مکشوفه قاچاق به عنوان روش سوم تعیین و تکلیف این کالاها یاد کرد و گفت: اگر کالاهای کشف شده چنانچه به تجارت داخلی لطمه‌ای نزند، توسط سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی فروخته می‌شود که برای این مهم، نیازمند تائیدیه وزارت صمت، جهاد و بهداشت را نیز داشته باشد.

وی در ادامه ضمن اشاره به سال جهش تولید، درباره اقدامات این ستاد در سال جاری بیان کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با همراهی دستگاه قضایی، تمرکز فعالیت‌های خودش را در سال جدید بر مبارزه با باندهای قاچاق حرفه‌ای و سازمان یافته قرار داده است.

علیزاده ادامه داد: در این مسیر، دستگاه‌های قضایی، انتظامی و کاشفین کالاهای قاچاق که گسترده هستند، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را همراهی می‌کنند و در حقیقت اهتمام اصلی در سال جدید برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز طبق فرمایش رهبر انقلاب، متمرکز بر باندهای اصلی و سازمان یافته اصلی است. بدون تردید این اقدامات به رونق تولید ملی کمک زیادی خواهد کرد.

مدیرکل امور قضایی و نظارت بر کالای مکشوفه قاچاق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نظارت بر رسیدگی پرونده‌های قضایی قاچاق را یکی از وظایف مهم این اداره کل عنوان و اظهار کرد: از بدو کشف کالا تا مراحل رسیدگی و حتی در مرحله اجرای احکام بر اساس مفاد قانونی، ستاد نظارت کامل دارد. در حقیقت کارگروه پرونده‌های سازمان یافته ملی پرونده‌های مهمی که بالای یک میلیارد است را رصد می‌کند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22831