آیت‌الله شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان سمنان:

مردم نقشی حیاتی در مقابله با قاچاق دارند

مردم نقشی حیاتی در مقابله با قاچاق دارند

اقتصاد پنهان- همزمان با گرامیداشت ایام سالروز صدور فرمان رهبر معظم انقلاب در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعضای کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با آیت‌الله شاهچراغی نماینده ولی فقیه و امام جمعه سمنان دیدار و گفتگو کردند.

پنجشنبه، ۱۲ تير ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، آیت‌الله شاهچراغی در این دیدار خطاب به اعضای کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، اعتقاد به مسأله حلال و حرام، جدی گرفتن بیانات رهبر معظم انقلاب و عمل به آن و همچنین جلب مشارکت و همکاری مردم را بعنوان سه راهکار مؤثر در مبارزه با قاچاق عنوان کرد.

امام جمعه سمنان گزارش‌های مردمی در زمینه مبارزه با قاچاق را مهم خواند و خواستار ارتباط و تعامل بیشتر مردم با مسؤولان مبارزه با این پدیده شوم شد.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به نقش مردم در مبارزه با قاچاق، ابراز کرد: مردم نقشی حیاتی در مقابله با قاچاق دارند و این نقش‌آفرینی و احساس مسؤولیت باید تقویت شود چرا که مشارکت اجتماعی در زمینه مقابله با پدیده قاچاق یک امر ضروری است.

وی با اشاره به نقش روحانیت در پیشگیری از مفاسد افزود: قاچاق، حرام قطعی است و روحانیون باید با تقبیح این امر در نزد عموم، مردم را نسبت به خرید اقلام قاچاق بی‌میل کنند.

در ادامه اسلامی‌راد دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان به ارائه آمار و گزارش اقدامات کمیسیون استان و دستگاه‌های عضو پرداخت و خاطرنشان کرد: در سال گذشته 150 جلسه با تصویب 871 مصوبه در قالب جلسات کمیسیون استان، کارگروه‌ها و کمیته های ذیل آن و کمیسیون‌های شهرستانی تشکیل شده است.

اسلامی‌راد اغلب کشفیات کالای قاچاق در استان را نتیجه کنترل جاده‌های مواصلاتی عنوان کرد و گفت: در سال 98 بیش از 562 میلیارد ریال کالای قاچاق کشف که نسبت به سال 97، حدود 5.5 درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: تشکیل 19 پرونده با ارزش بالای 500 میلیون تومان و 118 پرونده با ارزش بالای 100 میلیون تومان و افزایش چشمگیر کشفیات در مقایسه با سال 97، حکایت از تمرکز استان بر مبارزه با قاچاق سازمان‌یافته دارد.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استان از کشف حدود 34 میلیارد ریال کالای قاچاق در بازرسی از سطح عرضه خبر داد و افزود: طی 8 هزار و 324 بازرسی از سطح عرضه 901 پرونده تشکیل شد که 2 هزار و 451 مورد از این بازرسی‌ها در قالب گشت‌های مشترک بوده است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با اشاره به افزایش 59 درصدی پرونده‌های حوزه قاچاق در سال 98 ، از کاهش 62 درصدی جریمه تعیین شده و افزایش 206  درصدی جریمه‌های وصولی نسبت به سال 97 خبر داد.

اسلامی‌راد در ادامه به اقدامات فرهنگی استان اشاره کرد و گفت: پخش نزدیک به 11 هزار دقیقه برنامه تلوزیونی و رادیویی از صدا و سیمای مرکز استان، برگزاری 147 عنوان کارگاه آموزشی در حوزه های مختلف، تبلیغات محیطی گسترده، بهره‌گیری از ظرفیت اقشار تأثیرگذار حوزه و دانشگاه از مهمترین اقدامات فرهنگی یک سال گذشته استان در مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22839