رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

واردات لوازم خانگی از طریق ملوانی ضابطه‌مند می‌شود

واردات لوازم خانگی از طریق ملوانی ضابطه‌مند می‌شود

اقتصاد پنهان- رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: امروز ورود لوازم خانگی قاچاق با وجود مشکلات ارزی و شیوع ویروس کرونا، به حداقل رسیده و همان میزان اندک واردات به صورت قاچاق از طریق ملوانی انجام می‌شود.

دوشنبه، ۲۳ تير ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، علی مؤیدی خرم آبادی، رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: امروز ورود لوازم خانگی قاچاق ورای مشکلات ارز و شیوع ویروس کرونا، به حداقل رسیده و همان میزان اندک واردات به صورت قاچاق از طریق ملوانی انجام می‌شود که این موضوع در روز‌های آینده ضابطه‌مند خواهد شد؛ به این ترتیب با گذشت زمان شاهد کم شدن لوازم خانگی قاچاق در بازار خواهیم بود.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای کاهش لوازم خانگی قاچاق در سطح بازار، افزود: شناسنامه‌دار کردن لوازم‌ خانگی از برنامه‌های هدفمند ما است که به سامانه‌های کنترل قاچاق برمی‌گردد و عملیاتی خواهد شد.

مؤیدی خرم‌آبادی از راه‌اندازی سامانه‌های کنترل قاچاق به عنوان شاهکاری در نظام جمهوری اسلامی و در این دولت یاد کرد.

وی بیان داشت: اکنون 50 کارخانه تولیدکننده داخلی موظف شدند تا کالا‌های تولیدی شان را با برچسب شناسه عرضه کنند و از طرف دیگر اجرای کد رهگیری آن‌ها نیز به‌طور موازی انجام می‌شود.

مویدی خاطرنشان کرد: این موضوع برای بازاریان ما که فعالیت سالم دارند خبر خوشحال کننده‌ای است، اما برای افرادی که به دنبال فعالیت‌های غیرقانونی هستند خوشایند نخواهد بود.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: در چنین شرایطی مسؤولیت تولیدکنندگان داخلی دوچندان می‌شود تا شهروندان دسترسی آسان‌تری به لوازم خانگی داشته باشند.

وی اظهار داشت: هرچند تولید موجود پاسخگوی نیاز‌ها نیست، اما تلاش‌ها و رایزنی‌هایی شده تا کارخانجات داخلی تولیدات و کیفیت خود را افزایش دهند که شاهد بهبود وضعیت در این زمینه نیز هستیم.

مویدی تاکید کرد: در این دولت زیرساخت‌های اساسی، مؤثر و ماندگاری به منظور کاهش قاچاق انجام شده است و مقررات و قوانینی وضع شده و زیرساخت‌هایی فراهم شده که در 18 سال گذشته رخ نداده بود. هرچند شرایط تحریم موجب می‌شود که این اقدامات در عرصه تجارت و بازار دیده نشود، اما با گذشت زمان مورد توجه قرار خواهند گرفت.

گفتنی است اکنون ظرفیت تولید 20 میلیون دستگاه انواع لوازم خانگی در کشور وجود دارد و برای امسال تولید 12 میلیون انواع لوازم خانگی هدف‌گذاری شده است تا آنجا که در دو ماه نخست امسال در همسنجی با پارسال در تولید ماشین لباسشویی افزایش 150 درصدی و در تولید تلویزیون رشد 50 درصدی به ثبت رسیده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22872