پرونده قاچاق ترانزیتی فروسیلیکو منگنز

پرونده قاچاق ترانزیتی فروسیلیکو منگنز

اقتصاد پنهان- دفتر امور قضایی و نظارت بر اموال مکشوفه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از پرونده قاچاق ترانزیتی فروسیلیکو منگنز گزارش داد.

سه شنبه، ۰۷ مرداد ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، اولین‌بار گزارش تخلف 4 شرکت مبنی بر قاچاق ترانزیتی کالای فروسیلیکو منگنز در سال 1396  از سوی گمرک بازرگان اعلام شد.

هر یک از این شرکت‌ها به تنهانی در چند نوبت کالای فروسیلیکو منگنز را به جای سنگ منگنز اظهار و با سوءاستفاده از تفاوت تعرفه حقوق ورودی و پرداخت کمتر به قاچاق ترانزیتی این کالا اقدام کرده‌اند.

با کشف این موضوع بلادرنگ پرونده‌ای در این رابطه در مراجع رسیدگی تشکیل و پس از طی مسیری پیچیده و طولانی متاسفانه منجر به صدور رأی برائت در خصوص هر 4 شرکت شد.

با اعتراض دادستانی، گمرک بازرگان و کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان آذربایجان غربی پرونده پیش‌گفته به مرجع تجدید نظر ارجاع شد.

در رسیدگی مجدد پرونده تخلف هر یک از این شرکت‌ها و عوامل دخیل در این موضوع محرز و رأی به ضبط کالا یا اخذ بهاء از دست‌رفته کالا و ممانعت از فعالیت شرکت‌ها صادر شد.

بر اساس رأی مرجع تجدید نظر متخلفین حقوقی به جزای نقدی مجموعا به مبلغ بیش از 1.100.000.000.000 ریال و ممانعت از فعالیت شخص حقوقی بمدت 2 سال محکوم شده‌اند. 

در رابطه با اجرای احکام این پرونده، حساب‌های بانکی و اموال منقول و غیرمنقول متهمین حقیقی و حقوقی شناسایی، توقیف و در مرحله فروش قرار گرفته است.

فروسیلیکو منگنز، فروآلیاژی است از ترکیب سیلیسیوم و منگنز که بین 12 تا 16 درصد سیلیسیوم و 50 تا 70 درصد منگنز دارد و از آن به عنوان کمک بار برای تولید فولادهای کم‌کربن استفاده می‌شود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22886