ممنوعیت واردات اقلام آرایشی و بهداشتی عامل افزایش قاچاق است

ممنوعیت واردات اقلام آرایشی و بهداشتی عامل افزایش قاچاق است

اقتصاد پنهان- در جلسه نظارت و بررسی روند پیشگیری و مبارزه با قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی، در خصوص رفع ممنوعیت واردات اقلام آرایشی و بهداشتی، تسریع شناسه‌گذاری محصولات و تکمیل زنجیره طرح رهگیری با هدف افزایش شفافیت گردش کالاها حداکثر تا پایان شهریور ماه سال جاری تصمیم‌گیری شد.

شنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۹0 کامنت چاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، جلسه نظارت و بررسی روند پیشگیری و مبارزه با قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی، به ریاست پرهام‌فر، مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز و نمایندگان سازمان غذا و دارو، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های مرتبط برگزار شد.

ممنوعیت یکسال و نیم اخیر واردات لوازم آرایشی و بهداشتی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، از جمله سیاست‌گذاری‌های غلطی است که مستقیما منجر به افزایش قاچاق و تقلب در خصوص اقلام آرایشی و عطر و ادکلن شده است.

این در حالیست که تولیدکنندگان داخلی بدلیل فقدان توان در تولید برخی زیرگروه‌های کالایی مخالف آن هستند.

این ممنوعیت علاوه بر خروج ارز از کشور و تبعات اقتصادی دیگر، تأثیر سوء خود را بر سلامت جامعه و نظام بهداشت و درمان وارد می‌آورد.

درهمین رابطه در  جلسه نظارت و بررسی روند پیشگیری و مبارزه با قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی، ضمن تأکید بر ضرورت رفع این ممنوعیت بر اساس پیشنهادهای کارشناسی، در خصوص تسریع شناسه‌گذاری محصولات و تکمیل زنجیره طرح رهگیری با هدف افزایش شفافیت گردش کالاها حداکثر تا پایان شهریور ماه سال جاری تصمیم‌گیری شد.

همچنین با توجه به حساسیت این گروه کالایی، برنامه‌ریزی ویژه‌ برای اقدامات فرهنگی، تبلیغی و اطلاع رسانی در خصوص پیشگیری و مبارزه با قاچاق و طرح مقابله با قاچاق این گروه کالایی، در دستور کار پیگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دستگاه‌های عضو قرار گرفته است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22890