استاندار گیلان تاکید کرد:

تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از قاچاق، زمینه فعالیت مطلوب بازرگانان را فراهم می سازد

تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از قاچاق، زمینه فعالیت مطلوب بازرگانان را فراهم می سازد

اقتصاد پنهان- استاندار گیلان تولید محصولات با کیفیت و قیمت مناسب در داخل را راه اصلی مبارزه با قاچاق کالا خواند و گفت: کنترل و رصد واردات و صادرات کالا با هوشیاری هرچه بیشتر، علاوه بر تشدید نظارت‌های مستمر و هدفمند، می‌تواند مسیر را برای فعالیت مطلوب‌تر بازرگان فراهم کرده و سد محکمی در برابر جولان سوداگران قاچاق باشد.

يکشنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، ارسلان زارع پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در این خصوص اظهار داشت: قاچاق، بلایی بر جان تولید و اقتصاد کشور است که در کنار هدف گرفتن اشتغال، تولید و ترویج فرهنگ قانون‌گریزی، آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بسیاری در حوزه خانواده و جامعه دارد.

وی نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی، قضایی، تعزیرات گمرکات و دستگاه های اجرایی مرتبط را مبارزان خط مقدم مبارزه با قاچاق کالا عنوان و خاطرنشان کرد: کنترل و رصد واردات و صادرات کالا با هوشیاری هرچه بیشتر، علاوه بر تشدید نظارت‌های مستمر و هدفمند ، می‌تواند مسیر را برای فعالیت مطلوب‌تر بازرگان فراهم کرده و سد محکمی برای جولان دادن سوداگران قاچاق باشد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز، استفاده از ظرفیت‌های قانونی و امکانات موجود، منجر به حصول نتایج مثبت در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌شود، گفت: در این راستا همراهی و همکاری دستگاه‌های عضو این ستاد و نیز فرمانداران در حوزه شهرستانی بیش از گذشته مورد انتظار است.

وی تشویق مردم برای خرید کالاهای تولید داخل و جلوگیری از ورود قاچاق را راهکاری مؤثر برای حمایت از بخش خصوصی دانست و افزود: اجرای طرح‌هایی که جزو سیاست‌ها و برنامه‌های راهبردی نظام و دولت برای ساماندهی این حوزه است، به طور قطع قاچاق کالا را سخت‌تر و محدودتر خواهد کرد.

استاندار گیلان توجه به تولید درون‌زا را اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و گامی موثر در تحقق شعار دست‌یافتنی جهش تولید عنوان و اضافه کرد: همواره تأکید داشته و دارم و مجدداً یادآور می‌شوم که راه مبارزه اصلی با قاچاق کالا، تولید محصولات با کیفیت و قیمت مناسب در داخل است و بر این مبنا باید تولیداتی با کیفیت، رقابتی و استاندارد عرضه کنیم.

وی ادامه داد: صادرات در سایه رقابت موفق، امکان‌پذیر است و باید بتوانیم محصولاتی را به بازارهای هدف صادر کنیم که از لحاظ کیفیت، قیمت و بسته‌بندی رقبا را پشت سر بگذارند.

دکتر زارع افزود: استفاده از ظرفیت رسانه‌ها، صدا و سیما و سازمان‌های مردم نهاد در جهت آگاهی‌بخشی و فرهنگ‌سازی می‌تواند برای تحقق اهداف پیش‌بینی شده در مبارزه با پدیده مذموم قاچاق، مؤثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: تحقق قانون مبارزه با قاچاق کالا مستلزم اراده جدی، هماهنگی و همکاری متولیان و مسئولان امر مبارزه با قاچاق و استفاده بهینه از ابزارهای تشخیص کالا و اجرای طرح برخورد است.

وی یادآور شد: اگر اجرای دقیق و مستمر طرح برخورد براساس ضوابط تعیین شده و دستورالعمل های ابلاغی و موظف کردن تولیدکنندگان، واردکنندگان، توزیع کنندگان و فروشندگان عمده و خرد باشد؛ به یقین ریسک قاچاق را بالا برده و اهداف قانون را محقق می‌کند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22907