واکسن کرونا، واکسن آنفولانزا و ضرورت‌های تأمین و توزیع

واکسن کرونا، واکسن آنفولانزا و ضرورت‌های تأمین و توزیع

اقتصاد پنهان- در حالی که این روزها بحث‌ها و گمانه زنی‌های متفاوتی در خصوص نحوه تأمین و توزیع واکسن کرونا و واکسن آنفولانزا در رسانه‌ها مطرح می‌شود، در نشست مشترک ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان غذا و دارو، تعزیرات حکومتی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، ابعاد مختلف این موضوع بررسی شد.

شنبه، ۲۲ شهريور ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، در این نشست حسن ابوالقاسم گرجی، مشاور امور پشتیبانی و توسعه مدیریت رییس سازمان غذا و دارو اظهار کرد: این سازمان علاوه بر پیش‌بینی مقادیر لازم بیش از نیاز گروه‌های در معرض خطر، تمهیداتی نظیر تحویل واکسن آنفولانزا بر اساس کد ملی افراد در نظر گرفته است.

گرجی، ضمن پیش‌بینی راهکارها و کانال‌های تأمین و توزیع واکسن کرونا برای آحاد جامعه در ماه‌های آینده، خواستار حمایت جدی‌تر بانک مرکزی در این زمینه شد.

پرهام‌فر، مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز نیز ضمن تأکید بر ضرورت اجرایی نمودن مجموعه ضوابط پیشگیری از قاچاق کالاهای سلامت محور، مسئله پیشگیری از خروج واکسن‌های تأمین شده از زنجیره توزیع رسمی را به اندازه تأمین این اقلام حائز اهمیت دانست و خواستار تسریع در تکمیل زیرساخت‌های اجرای موارد محقق نشده از ضوابط خرید، فروش، حمل و نگهداری دارو و تجهیزات پزشکی موضوع تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد.

طبق این ضوابط، تکمیل زنجیره نظارت الکترونیک از جمله ثبت ورود و خروج به مراکز نگهداری کالاها، مسیر حمل و نقل و ثبت کد اصالت فرآورده، اطلاعات بیمار و پزشک و استعلام بیمه‌ای هنگام فروش کالاها الزامی است.

همچنین دهقانی‌نیا، مدیرکل دفتر نظارت بر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز، در خصوص عملیاتی نمودن سامانه TTAC در بخش بستری بر ضرورت پیگیری جدی تر معاونت درمان و مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید نمود.

در این جلسه ضمن تشریح آخرین وضعیت سیاستگذاری دارو و تجهیزات پزشکی در فضای مجازی، با توجه به ضرروت پیشگیری از تقاضای القایی و افزایش مصرف داروها، مجددا بر ممنوعیت عرضه دارو و مکمل از طریق فضای مجازی تأکید شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22938