ضابطه‌مندی ورود کالای سلامت‌محور به مناطق آزاد

ضابطه‌مندی ورود کالای سلامت‌محور به مناطق آزاد

اقتصاد پنهان- همه مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی کشور ملزم به رعایت شیوه‌نامه واردات کالاهای غیرثبت منبع سلامت محور خواهند بود.

سه شنبه، ۰۱ مهر ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، بیست و هشتمین جلسه کنترل پروژه برنامه‌های اجرایی پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی با حضور دستگاه‌های ذی‌ربط در سالن جلسات شهید حاج قاسم سلیمانی ستاد برگزار شد.

در این جلسه که به موضوع توسعه سامانه اصالت و سلامت اقلام سلامت محور (TTAC) در مناطق آزاد اختصاص داشت ضرورت رعایت همه ضوابط، مقررات و استانداردهای سازمان غذا و دارو در خصوص واردات، تولید و مصرف اقلام سلامت‌محور در مناطق آزاد و لزوم درج شناسه کالا روی این اقلام با هدف تأمین امنیت سلامت جامعه مورد تأکید قرار گرفت.

همچنین مقرر شد سازمان غذا و دارو با در نظر گرفتن قوانین و مقررات جاری در مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، شیوه‌نامه واردات کالای غیرثبت منبع سلامت‌محور در این مناطق را تدوین و ابلاغ نماید تا لزوما مبنای اقدام همه مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی کشور قرار گیرد.

بنا به تصمیم اعضاء جلسه در اجرای بند الف ماده 65 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، روش و فرآیند امکان تفویض وظایف و اختیارات سازمان غذا و دارو در سطوح مختلف کنترل و بازرسی اقلام سلامت‌محور تولیدی در مناطق آزاد و صدور مجوزهای مربوطه به مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد از حیث رعایت ضوابط و مقررات، بررسی و اعلام خواهد شد.

بر اساس این گزارش برابر تفاهم‌های قبلی همه کالای آرایشی و بهداشتی تولید واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی که دارای پروانه ساخت مناطق هستند و مجوز IRC آن‌ها توسط سازمان غذا و دارو صادر شده است، هنگام ورود به سرزمین اصلی ملزم به اخذ مجوز ترخیص و ورود از وزارت بهداشت نیستند.

این جلسه با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع و مدیران کل سازمان غذا و دارو، مشاورین و مدیران ارشد دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی و نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به ریاست ابراهیم زارعی، مدیرکل دفتر امور اقتصادی و بهبود فرآیندهای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22962