ابلاغ دستورالعمل همکاری ناجا و واجا برای شناسایی و کشف سیستمی کالای قاچاق در مسیرهای حمل و نقل جاده‌ای

ابلاغ دستورالعمل همکاری ناجا و واجا برای شناسایی و کشف سیستمی کالای قاچاق در مسیرهای حمل و نقل جاده‌ای

اقتصاد پنهان- دستورالعمل همکاری ناجا و واجا برای شناسایی و کشف سیستمی کالای قاچاق در مسیرهای حمل و نقل جاده‌ای با تمرکز بر ایستگاه‌های بازرسی سراسر کشور ابلاغ شد.

سه شنبه، ۰۱ مهر ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، در پی تکمیل طرح نظارت سیستمی بر حمل و نقل جاده‌ای و بهره‌برداری مؤثر از سامانه شناسایی و مبارزه با قاچاق کالا در گلوگاه حمل، پس از بررسی‌های مختلف در جلسات سه‌جانبه بین ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، معاونت‌های پیشگیری و امنیت اقتصادی ناجا و معاونت امنیت اقتصادی واجا، سرانجام «دستورالعمل همکاری مشترک ناجا و واجا برای شناسایی و کشف سیستمی کالای قاچاق در مسیرهای حمل و نقل جاده‌ای با تمرکز بر ایستگاه‌های بازرسی سراسر کشور»، تأیید و ابلاغ شد.

افزایش ریسک حمل و نقل کالای قاچاق، کشف سیستمی کالای قاچاق در مسیرهای حمل، کاهش ظن غیرقطعی به قاچاق و ارتقاء کارآمدی ایستگاه‌های بازرسی در کشف کالای قاچاق، از اهداف اساسی تدوین و اجرای این دستورالعمل به شمار می‌آید.

اجرای این دستورالعمل از ویژگی‌های مهمی همچون تشکیل تیم‌های مشترک اپراتوری، شناسایی و عملیاتی از ناجا و واجا و هماهنگی آن‌ها در شناسایی، بررسی و کشف و پیگیری محموله‌های مظنون به قاچاق با تکیه بر سامانه‌های اطلاعاتی موجود بعضا در حال تکمیل و نیز بهره‌برداری منسجم از فناوری اسکن محموله‌ها در ایستگاه‌های بازرسی برخوردار است که انتظار می‌رود به زمینه‌سازی توسعه و ارتقاء توانمندی داخلی در ساخت و بهره‌برداری از تجهیزات مورد نیاز این حوزه، کمک شایانی نماید.

پیش از این، طی سال‌های گذشته، اقدامات مشترک محدودی به صورت موردی یا استانی برای شناسایی و کشف کالای قاچاق با همکاری ناجا و واجا وجود داشت که در تفاهم اخیر با اقدام بر اساس ضوابط این دستورالعمل و اخذ اطلاعات از سامانه‌های اطلاعاتی، در ماه‌ها و سال‌های پیش رو، تحول مثبت و ارزشمندی در تحقق اهداف پیش‌بینی شده، مورد انتظار خواهد بود.

این دستورالعمل، با امضای عبداله هندیانی، معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، جانشین معاون اطلاعات، امنیت و مبارزه با مفاسد اقتصادی واجا، سردار مقیمی، رییس پلیس امنیت اقتصادی ناجا و سردار معصوم بیگی، رییس پلیس پیشگیری ناجا از ابتدای مهرماه تا پایان سال 1399 به صورت آزمایشی و پس از آسیب‌شناسی و رفع نقاط ضعف احتمالی، در ابعاد گسترده‌تری اجرا خواهد شد.

 

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22964