مدیرکل پیشگیری از قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

حجم کم و ارزش زیاد، باعث جذابیت دارو برای قاچاقچیان شده است

حجم کم و ارزش زیاد، باعث جذابیت دارو برای قاچاقچیان شده است

اقتصاد پنهان- پرهام‌فر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: در کنار قاچاق، سال‌هاست که با شبکه‌های توزیع غیررسمی و غیرقانونی دارو مواجه هستیم که عمدتا در خیابان ناصرخسرو تهران فعالیت دارند.

چهارشنبه، ۰۹ مهر ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، امیرمحمد پرهام‌فر با اشاره به دستور رییس جمهوری برای اهتمام بیشتر جهت جلوگیری از قاچاق و خروج غیر قانونی دارو از کشور، گفت: از سال 1397 تخصیص ارز دولتی به مواد اولیه دارو و دارو وجود دارد و به همین دلیل تفاوت قیمتی بین قیمت‌های داخل و خارج از کشور شکل می‌گیرد و این موضوع منجر به قاچاق دارو می‌شود.

وی کم حجم و پرارزش بودن دارو را عاملی برای جذابیت در بین قاچاقچیان دانست و عنوان کرد: در کنار قاچاق، سال‌ها است که با شبکه‌های توزیع غیر رسمی و غیر قانونی دارو مواجه هستیم که عمدتا در خیابان ناصرخسرو تهران فعالیت دارند و سبب خروج دارو از شبکه رسمی توزیع می‌شود.

مدیرکل پیشگیری از قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر ضرورت ساماندهی شبکه توزیع دارو به عنوان یک کالای اساسی و مهم تاکید و اظهار کرد: در سال گذشته ضوابطی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تدوین شد که بر اساس آن داروهای وارداتی و تولید داخل، از زمانی که از کارخانه یا گمرک خارج می‌شوند باید در شبکه توزیع دارو در کشور رصد و قابل مشاهده باشد. این شبکه شامل حمل و نقل، انبار و نگهداری و توزیع و عرضه به مصرف کننده و حتی پس از آن می‌شود.

وی افزود: داروی قانونی که در شبکه قانونی کشور توزیع می‌شود، تا حلقه آخر آن که مصرف‌کننده و پس از آن یعنی پرداخت‌های بیمه‌ای باید ثبت و قابل رصد باشد که این اتفاق، بسیار مهم و با اهمیت است. سال‌ها داروهایی که توزیع می‌شدند به ویژه داروهای بیماری‌های خاص و گران‌قیمت، از شبکه توزیع رسمی خارج می‌شدند و در دسترس مردم عادی قرار نمی‌گرفت.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22980