تشریح فرایند مبارزه با قاچاق پوشاک در کشور؛

پوشاک قاچاق موجود در سطح عرضه مربوط به موجودی سال گذشته فروشگاه‌هاست

پوشاک قاچاق موجود در سطح عرضه مربوط به موجودی سال گذشته فروشگاه‌هاست

اقتصاد پنهان- مدیرکل دفتر هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: برآورد ما از حجم پوشاک قاچاق در سال ۹۹ نزدیک به ۱۰ درصد از حجم کل قاچاق در کشور است که این ۱۰ درصد هم از سال گذشته در انبار فروشگاه‌ها باقی مانده است.

سه شنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، یاسر سوادکوهی در گفتگوی تلفنی با شبکه تلویزیونی ایران کالا گفت: بر اساس آمار ستاد مرکزی مبارزه باقاچاق کالا و ارز از حجم قاچاق کالا در سال 96، قاچاق پوشاک با رقم 6 /2 میلیارد دلار در رتبه نخست قاچاق ورودی در کشور قرار داشت.

وی در خصوص اقدامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای جلوگیری از قاچاق پوشاک به طرح مقابله با برندهای محرز پوشاک قاچاق اشاره کرد و افزود: در اولین سال از اجرای این طرح نزدیک به  800 میلیون دلار از میزان قاچاق پوشاک در کشور کاهش یافت و در سال بعد قاچاق این گروه کالایی از رتبه نخست  به رتبه سوم تنزل پیدا کرد.

سوادکوهی در خصوص قاچاق پوشاک از طریق ته‌لنجی‌ها، تدوین و اجرای آیین‌نامه ساماندهی فعالیت ملوانی و ته‌لنجی در استان‌های مرزی را مورد توجه قرار داد و گفت: در فاز اول اجرای این طرح شفاف‌سازی منشأ ارز این فعالیت‌ها مورد تأکید قرار گرفت.

وی عنوان کرد: علاوه بر استمرار طرح و توسعه آن به کیف و کفش در سال 98، طی جلسات متعددی حمایت و رفع مشکل از تولیدکنندگان این گروه کالایی در دستور کار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفت.

سوادکوهی مصوبه قرارگاه مرکزی مبارزه با قاچاق در سطح عرضه را یادآور شد و گفت: تیم‌های بازرسی متشکل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف‌کنندگان و همچنین تعزیرات حکومتی و نیروی انتظامی به عنوان ضابط همواره بر سطح عرضه نظارت دارند.

وی در ادامه تشریح اقدامات  ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارزبا اشاره به راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند بر لزوم ثبت همه گروه‌های کالایی در سامانه شناسه کالا و رهگیری تأکید کرد و گفت: در همین رابطه به فروشندگان پوشاک در فضای مجازی نیز هشدار داده شد که در صورت فعالیت غیرمجاز صفحات آن‌ها از دسترس کاربران اینترنت خارج می‌شود.

یاسر سوادکوهی با بیان اینکه تقلب موضوعیت قاچاق را ندارد تصریح کرد: کالای تقلبی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان کشف  و پس از تشکیل پرونده برای صدور رأی به تعزیرات حکومتی ارجاع می‌شود.

او اعلام کرد: در سال 97 تنها طی یک ماه حدود 100 پرونده با موضوع پوشاک برند محرز قاچاق در تهران تشکیل شد.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور مقابله و جریان مالی قاچاق ستاد اظهار کرد: در شهر تهران 111 محل عرضه پوشاک با برندهای محرز قاچاق شناسایی شد که پس از تشکیل پرونده 101 مورد از آن‌ها محکومیت قطعی گرفتند و پرونده مابقی در حال رسیدگی است.

سوادکوهی درباره آخرین برآورد حجم قاچاق پوشاک در کشور گفت: با نظارت سیستم‌های امنیتی و عملیاتی از مبادی ورودی تا سطح عرضه و متلاشی شدن بسیاری از این باندهای قاچاق برآورد ما  از حجم پوشاک  قاچاق در سال 99 نزدیک به 10 درصد از حجم کل قاچاق در کشور است که این 10 درصد هم از سال گذشته در انبار فروشگاه‌ها باقی مانده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22994