بهنام مالکی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛

تمرکز ستاد مبارزه با قاچاق روی پرونده‌های دانه درشت است

تمرکز ستاد مبارزه با قاچاق روی پرونده‌های دانه درشت است

اقتصاد پنهان- رئیس اداره پیگیری و نظارت قضایی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در حال حاضر ۵۷۰ پرونده ملی سازمان یافته در ستاد تشکیل شده که ارزش این پرونده‌ها به تنهایی ۱۸ هزار میلیارد تومان است.

چهارشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، بهنام مالکی در گفتگوی تلفنی با برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو به جایگاه قضایی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره کرد و گفت: به استناد از ماده 61 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ستاد می‌تواند در تمام پرونده‌های قاچاق از بدو رسیدگی تا مرحله اجرای حکم ورود کند و تعقیب آن را از دستگاه رسیدگی کننده بخواهد.

وی افزود: طبق تبصره سه ماده 57 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌توانیم، نسبت به تمام آراء برائت صادر شده در پرونده‌های قاچاق اعتراض کنیم. رسیدگی مجدد به این پرونده‌ها پروسه طولانی مدتی است و یکی از تکالیف ستاد محسوب می‌شود. در سال گذشته 125 هزار پرونده قاچاق در تمام کشور داشتیم که برخی از آن‌ها در مرحله بدوی رای برائت صادر شده بود و با رصد کارشناسان در ستاد، این پرونده در مرحله اعتراض قرار گرفتند و در مرحله تجدید نظر توانسته‌ایم حقوق تجدید نظر را استیفاء کنیم.

رئیس اداره پیگیری و نظارت قضایی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه از 125 هزار پرونده قاچاق سال گذشته، 65 درصد مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی است و باقی پرونده‌ها مربوط به قوه قضائیه است، اظهار کرد: در سال جدید آمارها کاهش پیدا کرده به دلیل وجود کرونا، قرنطینه و همچنین خلوت بودن جاده‌ها کشفیات کمتر بوده و در نتیجه پرونده‌های کمتری تشکیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه تمرکز ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پرونده‌های سنگین مربوط به دانه درشت‌ها است، گفت: در حال حاضر 570 پرونده ملی و مهم و سازمان یافته در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شده است که ارزش این پرونده‌ها به تنهایی 18 هزار میلیارد تومان است.

مالکی ادامه داد: از این تعداد، 100 پرونده حدود 3 هزار میلیارد تومان ارزش دارد و ستاد به صورت ویژه روی این پرونده کار می‌کند و کارگروهی به نام کارگروه پرونده‌های ملی و مهم در این رابطه در ستاد تشکیل شده است.

وی به قاچاق سوخت اشاره و تصریح کرد: متاسفانه قاچاق این ماده به صورت سازمان یافته در کشور صورت می‌گیرد و پرونده‌های خیلی زیادی هم در این رابطه وجود دارد، اما از طریق میزان سوختی که به استان‌ها داده می‌شود، توانسته‌ایم حجم زیادی از سوخت‌های قاچاق را کشف کنیم و آمار قاچاق سوخت در پنج سال گذشته کاهشی بوده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22996