ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

خون ایرانیان قاچاق نمی‌شود/ کالاهای سلامت محور، خط قرمز نهایی ماست

خون ایرانیان قاچاق نمی‌شود/ کالاهای سلامت محور، خط قرمز نهایی ماست

اقتصاد پنهان- ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اخبار غیررسمی مبنی بر قاچاق پلاسما از کشور در ماه‌های کرونایی را قاطعانه رد کرد.

جمعه، ۳۰ آبان ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، در پی انتشار برخی اخبار غیررسمی در خصوص قاچاق خون و پلاسما با قیمت های نجومی از کشور، حسن نیّری، مشاور رییس و مدیر روابط عمومی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز این دست اخبار را قویّا تکذیب و تأکید کرد: مردم به  اخبار غیرموثّق توجه نکنند و چنین دغدغه‌هایی نداشته باشند.

نیّری گفت: ستاد، نظارت بر کالاهای سلامت محور از قبیل پلاسما و داروهایی مانند انسولین را در روزهای کرونایی به شدت تقویت کرده و به هیچ وجه عرضه خارج از شبکه این اقلام با اعمال مواد قانونی از جمله تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز امکان پذیر نیست و مقوله قاچاق هم منتفی است.

وی ادامه داد: به مردم اطمینان می‌دهیم در این خصوص حتی با یک مورد هم به شدت برخورد خواهد شد. کالاهای سلامت محور مستقیما با جان و زندگی مردم پیوند خورده و ستاد از این مقوله به آسانی چشم پوشی نمی کند و این خط قرمز نهایی ماست.

نیّری تنها دغدغه در خصوص پلاسما را انتقال آن به اروپا برای فراوری و پالایش آن هم به دلیل نبود دانش این کار در کشور دانست و افزود: حتی در جریان این انتقال هم امکان قاچاق وجود ندارد چرا که پلاسما لوازم خانگی و یا پوشاک نیست که چندین روز در مرز معطل بماند و کانتینری قاچاق شود. این فراورده شیوه‌ای خاص در نگهداری و فراوری دارد و برای قاچاقچی به صرفه نیست هزینه‌های سنگین این فرایند را متحمل شود  ضمن اینکه تجهیزات خونگیری فقط در سازمان انتقال خون وجود دارد و حتی  اگر خارج از این سازمان، قاچاقچیان بخواهند با تجهیزاتی، خون مردم ایران را بگیرند و قاچاق کنند، به قدری هزینه بردار است که اصولا این نوع قاچاق مقرون به صرفه نیست.

منبع: قدس‌آنلاین

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23033