چگونه کالای تقلبی و قاچاق را پیش از خرید تشخیص دهیم؟

چگونه کالای تقلبی و قاچاق را پیش از خرید تشخیص دهیم؟

اقتصاد پنهان- هنگام خرید کالا و پیش‌ از پرداخت هزینه‌ها، به دو روش سریع و مطمئن می‌توان از اصل یا تقلبی بودن کالا اطمینان یافت.

شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، شیوه نخست شماره‌گیری کد دستوری#4*7777* است. پس از آن با انتخاب گزینه «سامانه جامع گارانتی»، سپس «استعلام گارانتی» و بعد از آن وارد کردن «شماره رهگیری» می‌توان از اصل یا تقلبی بودن کالا اطمینان یافت.

شماره رهگیری برای تلفن همراه همان IMEI است، اما شناسه رهگیری شناسه‌ای چند رقمی است که به منظور منحصر به‌فرد کردن هر واحد کالا، هم بر روی بسته‌بندی و هم بر روی محصول درج می‌شود.

شیوه دوم، ورود به درگاه اینترنتی irangs.ir است. در این روش، پس از ورود به درگاه اینترنتی، شناسه رهگیری کالا در بخش «استعلام اصالت گارانتی کالا» وارد شده و با فشردن کلید استعلام و جست‌وجوی کالای مد نظر اجرایی می‌شود.

همچنین در سامانه «ایران جی اس» irangs.ir، برندهای معتبر و گارانتی‌های اصلی تحت نظارت و کنترل مستمر سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان معرفی شده است.

با توجه به وجود شناسه رهگیری روی کالاها، این شناسه، کالاها و محصولات رسمی، معتبر و دارای اصالت را از اجناس قاچاق متمایز می‌کند که در سامانه ایران جی اس نیز به آن پرداخته شده است.

این استعلام‌ها چه اطلاعاتی به ما می‌دهند؟

با انجام یکی از این دو شیوه یاد شده، اطلاعاتی همچون مدل، برند، مرجع سازنده، شرکت گارانتی‌کننده، چگونگی فعال‌سازی گارانتی، شرح کالا، تاریخ شروع گارانتی، تاریخ اعتبار گارانتی، مدت گارانتی و شناسه کالا در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

چنانچه در پاسخ استعلام، مقابل عبارت «تاریخ شروع گارانتی» تاریخی مشاهده شد، کالای مورد نظر دست دوم است.

در طرح شناسه‌دار کردن لوازم‌خانگی، تا کنون ده‌ها شرکت داخلی به شناسنامه‌دار کردن و برچسب‌دار شدن محصولات‌شان ملزم شده‌اند که به این ترتیب تولیدکننده محصول، حمل‌کننده، انباردار، خریدار و درگاه ورودی خریدار مشخص می‌شود و دیگر نمی‌تواند به کالای قاچاق تبدیل شده و از کشور خارج شود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23100