سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

بانک مرکزی برای شناسنامه‌دار کردن مسکوکات طلا و نقره همکاری نمی‌کند

بانک مرکزی برای شناسنامه‌دار کردن مسکوکات طلا و نقره همکاری نمی‌کند

اقتصاد پنهان- سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق با اشاره به کشف ۲۴۰۰ کیلوگرم نقره قاچاق در کشور، گفت: بانک مرکزی برای شناسنامه دار کردن مسکوکات طلا و نقره همکاری نمی‌کند.

دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان حمیدرضا دهقانی‌نیا در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: در 10 ماهه امسال حدود 2400 کیلوگرم نقره قاچاق کشف شد که در 10 ماه سال 98 هم حدود 194 کیلوگرم نقره قاچاق کشف کرده بودیم؛ افزایش حجم کشفیات امسال به دلیل تشدید اقدامات مقابله‌ای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 99 بوده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه قاچاق، هشدار دهنده نادرست بودن سیاست‌های اقتصادی است، اضافه کرد: تلاش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حل اساسی مشکل قاچاق و تسهیل واردات مواد اولیه مصنوعات نقره است و انتظار داریم مسئولان در این زمینه همکاری کنند.

دهقانی نیا گفت: شناسنامه مصنوعات طلا استخراج و زیرساخت آن در وزارت صمت آماده شده است، اما بانک مرکزی به عنوان دبیر کارگروه ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای شناسنامه دار کردن مسکوکات طلا همکاری نکرده است.

وی افزود: حدود چهار سال پیش وزارت صنعت، معدن و تجارت طرحی را در این زمینه ارائه کرد، اما بانک مرکزی با آن مخالف بود و اعلام کرد خودش طرحی را ارائه می‌دهد که ارائه آن طرح را نیز مشروط به سراسری شدن ارائه فاکتور الکترونیک کرده و هنوز این طرح را ارائه نکرده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از حدود چهار سال پیش تاکنون به طور کامل اجرا نشده است، گفت: افزون بر مصنوعات طلا، شناسنامه دار کردن مسکوکات طلا و نقره نیز به وسیله بانک مرکزی عملیاتی نشده است.

وی گفت: آنچه که مد نظر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است، رونق تولید مصنوعات نقره و افزایش وزن صادرات این کالا در بخش کالای مسافری است. زمانی که سیاست‌ها از تولید حمایت نمی‌کند، تولید کننده مجبور است قانون را دور بزند و بر این اساس با پیگیری‌های این ستاد، میزان وزن صادرات مصنوعات نقره در بخش کالای مسافری از 150 گرم به 300 گرم رسیده است و انتظار داریم صادرات تسهیل شود، اما اکنون در پنج گمرک تخصصی در حوزه صادرات مصنوعات فلزات گرانبها کارشناس مقیم مستقر بانک مرکزی نداریم.

وی گفت: بر اساس آمار، صادرات مصنوعات نقره در هشت ماه نخست سال 99 حدود یک تن بوده است.

 

 

 

وی با بیان اینکه قاچاق؛ هشدار دهنده نادرست بودن سیاست‌های اقتصادی است اضافه کرد: تلاش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز؛ حل اساسی مشکل قاچاق و تسهیل واردات مواد اولیه مصنوعات نقره است و انتظار داریم مسئولان در این زمینه همکاری کنند.

دهقانی‌نیا گفت: شناسنامه مصنوعات طلا استخراج و زیرساخت آن در وزارت صمت آماده شده است، اما بانک مرکزی به عنوان دبیر کارگروه ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای شناسنامه دار کردن مسکوکات طلا همکاری نکرده است.

وی افزود: حدود چهار سال پیش وزارت صمت طرحی را در این زمینه ارائه کرد، اما بانک مرکزی با آن مخالف بود و اعلام کرد خودش طرحی را ارائه می‌دهد که ارائه آن طرح را نیز مشروط به سراسری شدن ارائه فاکتور الکترونیک کرده و هنوز این طرح را ارائه نکرده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از حدود چهار سال پیش تا کنون به طور کامل اجرا نشده است.

دهقانی‌نیا افزود: افزون بر مصنوعات طلا، شناسنامه دار کردن مسکوکات طلا و نقره نیز به وسیله بانک مرکزی عملیاتی نشده است.

وی گفت: آن چه که مد نظر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است؛ رونق تولید مصنوعات نقره و افزایش وزن صادرات این کالا در بخش کالای مسافری است.

دهقانی‌نیا افزود: زمانی که سیاست‌ها از تولید حمایت نمی‌کند؛ تولید کننده مجبور است قانون را دور بزند و بر این اساس با پیگیری‌های این ستاد، میزان وزن صادرات مصنوعات نقره در بخش کالای مسافری از 150 گرم به 300 گرم رسیده است و انتظار داریم صادرات تسهیل شود، اما اکنون در پنج گمرک تخصصی در حوزه صادرات مصنوعات فلزات گرانبها کارشناس مقیم مستقر بانک مرکزی نداریم.

وی گفت: بر اساس آمار، صادرات مصنوعات نقره در هشت ماه نخست سال 99 حدود یک تن بوده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23145