قاچاق جوجه یکروزه اندک است/جهاد به وظایفش عمل نمی‌کند

قاچاق جوجه یکروزه اندک است/جهاد به وظایفش عمل نمی‌کند

اقتصاد پنهان- مدیر روابط عمومی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ماهانه حدود ۱۲۰ میلیون جوجه‌ریزی در کشور انجام می‌شود که بازرسی‌های ما حکایت از احتمال قاچاق یک میلیون جوجه توسط کولبران از مرز دارد.

شنبه، ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، حسن نیری، با بیان اینکه در خصوص هر کالا باید از میزان نیاز، تولید و عرضه آن اطلاعات شفافی در دست باشد، اظهار داشت: برای پیشگیری از وقوع قاچاق باید این حداقل اطلاعات و برآوردهای دستگاه‌های تخصصی در اختیار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گیرد که متأسفانه در برخی موارد این اطلاعات از سوی دستگاه‌های ذیربط همچون جهاد کشاورزی ارائه نشده است.

نیری ادامه داد: یکی از دلایل عدم ارائه اطلاعات، این است که وزارت جهاد کشاورزی اطلاعات خاصی در این رابطه ندارد که بخواهد آن را در اختیار ستاد مبارزه با قاچا ق کالا و ارز قرار دهد.

وی با اشاره اینکه ستاد در ابتدای اردیبهشت سال 99 طی مکاتبه با معاونت امور دامی وزارت جهاد کشاورزی موضوع تخم مرغ را پیگیری کرده است، افزود: وقتی احتمال قاچاق کالایی پیش بینی می‌شود باید برای آن بخش تدبیری اندیشیده شود از این رو ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای اجرای تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق در خصوص تخم مرغ آمادگی خود را به وزارت جهاد اعلام کرد تا بر اساس آن حمل و نقل تخم مرغ با ضابطه و آئین نامه باشد؛ اما هنوز هیچ پاسخ روشنی در این باره دریافت نشده است.

وی همچنین از اعلام نیاز وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت جهاد در خصوص اطلاعات تولید و فروش برای اجرای طرح رهگیری تخم مرغ‌ خبر داد و گفت: با توجه به فقدان اطلاعات لازم رهگیری این کالا ممکن نیست.

نیری اعلام قاچاق هدفمند تخم‌مرغ نطفه‌دار طی مکاتبه وزارت جهاد کشاورزی با ستاد در 14 فروردین امسال را مورد توجه قرار داد و گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  طی مکاتبه با معاونت امور تولیدات دامی وزرات جهاد، اعلام ممنوعیت، محدودیت و یا مجاز بودن صادرات تخم مرغ(خوراکی-نطفه دار) و جوجه یکروزه، وضعیت سامانه ثبت اطلاعات جابجایی یا هرگونه شیوه‌نامه یا روش مدون در خصوص کنترل جابجایی تخم مرغ  را مطالبه نمود؛ اما در هر صورت وزارت جهاد وظایفش را به درستی انجام نداد.

نیری ادامه داد: وقتی قرار بر تحویل هزار جوجه باشد و در نهایت 600 جوجه به مرغدار برسد، وزارت جهاد و ناظر این حوزه نباید پیگیری کند که این 400 جوجه در مسیر حمل و نقل به کجا رفته است؟

وی افزود: ماهانه حدود 120 میلیون جوجه‌ریزی در کشور انجام می‌شود که بازرسی‌های ما حکایت از احتمال قاچاق یک میلیون جوجه توسط کولبران از طریق مرز دارد چراکه به صورت کانتینری نمی‌توان جوجه را قاچاق کرد.

مدیر روابط عمومی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: ارز ترجیحی یکی از عوامل اصلی قاچاق است.

وزیر جهادکشاورزی اخیراً علت گرانی جوجه یکروزه را قاچاق آن به خارج از کشور اعلام کرده بود؛ اما مدیرکل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هفته گذشته در گفتگو با خبرگزاری‌ها با بیان اینکه مسؤولان درباره قاچاق جوجه آدرس غلط می‌دهند، گفت: گرانی مرغ بدلیل احتکار مرغ منجمد توسط واسطه‌هاست و ربطی به قاچاق جوجه یکروزه ندارد.

وزیر جهادکشاورزی هم اواخر هفته گذشته از موضع اولیه خود عقب نشینی و اعلام کرد میزان قاچاق خیلی بالا نبود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/24186