استاندار سمنان:

تحقق شعار سال در گرو مبارزه با قاچاق کالا و ارز است

تحقق شعار سال در گرو مبارزه با قاچاق کالا و ارز است

اقتصاد پنهان- جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان به ریاست استاندار و با حضور اعضا در محل استانداری سمنان تشکیل شد.

شنبه، ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، آشناگر، استاندار و رییس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با بیان اینکه امسال به عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری شده است خاطرنشان کرد: حتما قاچاق تولید را دچار رکود می‌کند و آثار آن در سالهای گذشته مشهود است چرا که با ورود کالاهای بدون کیفیت از مبادی غیر رسمی بدون پرداخت حقوق دولتی تولید دچار اختلال می‌شود و اگر قرار است برنامه‌های تولیدمان را درست سامان دهیم یکی از الزامات تولید مبارزه با قاچاق است.

استاندار سمنان با تاکید بر لزوم تغییر نگرش مردم نسبت به مصرف کالای ایرانی در سال جاری عنوان داشت: مبنای اصلی مبارزه با قاچاق اقدامات فرهنگی است و اگر مردم به سمت استفاده از کالاهای ایرانی ترغیب و از صدمات پدیده قاچاق به چرخ‌های تولیدی واحدهای صنعتی کشور وارد می کند مطلع شوند، قطعا این آگاهی‌بخشی در مبارزه با این پدیده شوم مؤثر خواهد بود.

سپس خجسته‌پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی و جانشین رییس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با اشاره به پلاک‌گذاری 56 درصد از دام‌های سبک و سنگین استان گفت: اصل موضوع پلاک‌گذاری از سوی دامداران استان پذیرفته شده است و باید با رفع موانع موجود مابقی دام‌های استان را نیز به سرعت هویت‌دار نماییم.

خجسته‌پور در ادامه با اشاره به فصل برداشت گندم اذعان داشت: بایست برای پیشگیری از احتکار و عرضه خارج از شبکه این محصول استراتژیک با پیگیری جدی دستگاه‌های ذیربط استانی برنامه‌ریزی لازم انجام شود.

جانشین رییس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان ضمن اشاره به نقش مبارزه با قاچاق در رابطه با تحقق شعار سال خاطر نشان کرد: اقدامات انجام شده نشان‌دهنده حساسیت و پای کار بودن دستگاه‌های استانی است لیکن تنها با روش‌های قهری و مقابله‌ای نمی‌توان به نتیجه مطلوب دست یافت بلکه باید مبارزه با قاچاق را به یکی از مسائل اصلی زندگی مردم و خواسته اصلی جامعه تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: اگر مردم از تأثیر مبارزه با این پدیده شوم در رونق تولید، اشتغال و کاهش بیکاری آگاهی پیدا کنند دیگر منافع فردی استفاده از این اجناس را به منافع ملی ترجیح نخواهند داد.

همچنین اسلامی‌راد مشاور استاندار، مدیرکل امنیتی و انتظامی و دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در خصوص اقدامات کمیسیون استان در سال 1399 خاطرنشان کرد: 97 جلسه با 610 مصوبه در قالب جلسات کمیسیون استان، کارگروه‌ها و کمیته‌های ذیل آن تشکیل شده است که به این رقم 38 جلسه با 214 مصوبه مربوط به جلسات کمیسیون‌های شهرستان‌های استان اضافه می‌شود.

اسلامی‌راد مجموع کشفیات استان در سال گذشته را بالغ بر 936 میلیارد ریال عنوان کرده  و افزود: از این رقم، 639 میلیارد ریال حاصل کنترل محورهای مواصلاتی  استان در قالب یکهزار و 10 پرونده توسط نیروی انتظامی، 14 میلیارد ریال نتیجه 8 هزار و 928 بازرسی از سطح عرضه در قالب  هزار و 496 پرونده توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و 282 میلیارد ریال ثمره تلاش گمرک استان است.

دبیر کمیسیون استان با اشاره به وضعیت پرونده‌های موضوع قاچاق رسیدگی شده در سال 1399 اذعان داشت: در خصوص 380 فقره پرونده مجموعا به ارزش  130 میلیارد ریال رأی به محکومیت صادر و متخلفین به پرداخت 261 میلیارد ریال جریمه محکوم شده‌اند که تا کنون بیش از 55 میلیارد ریال از آن وصول شده است.

اسلامی‌راد  اقدامات فرهنگی استان در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز را مورد توجه قرار داد و گفت: پخش برنامه‌های متنوع رادیویی و تلوزیونی به مدت بیش از 77 ساعت در قالب مستند، گفت‌وگو  و خبر از طریق صداوسیمای مرکز استان، برگزاری کارگاه‌های متعدد آموزشی در حوزه‌های مختلف، تبلیغات محیطی، بهره‌گیری از ظرفیت مبلغین و اساتید دانشگاه‌ها از مهم‌ترین اقدامات فرهنگی سال گذشته بوده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/24188