در نشست هم‌اندیشی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید شد:

لوازم یدکی خودرو شناسه‌دار می‌شوند

لوازم یدکی خودرو شناسه‌دار می‌شوند

اقتصاد پنهان- نشست هم‌اندیشی برای رفع موانع تولید لوازم یدکی خودرو در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزارشد.

دوشنبه، ۰۴ مرداد ۱۴۰۰0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، نشست هم‌اندیشی برای رفع موانع تولید لوازم یدکی خودرو با حضور اعضای هیأت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور و انجمن لنت، ترمز و کلاچ کشور در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد.

در این نشست عبداله هندیانی، معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به سخت و طاقت فرسا بودن تولید و لزوم وجود اراده قوی برای ورود به این حوزه عنوان داشت: تلاش بر این است که با اصلاح زیرساخت‌های بخش تولید، حمایت از تولید عملیاتی شود.

هندیانی با تأکید بر این نکته که کالاهای قاچاق و تقلبی دو مقوله جدا از هم بوده و لازم است بین این دو تفاوت قائل شد افزود: متولیان برخورد با این مقوله‌ها نیز متفاوت هستند؛ لیکن تولید از هر دو مسأله آسیب پذیر است. بنابراین با ایجاد شفافیت در گردش کالاهای دارای اصالت، اقلام قاچاق و تقلبی آن مشخص خواهد شد.
وی با یادآوری این نکته که از سال 1392 و با تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز زمینه برای اصلاح زیرساخت‌های ایجاد شفافیت در تولید و گردش کالا فراهم شد، افزود: ستاد با عضویت دستگاه‌ها و سازمان‌های متعدد، نمایندگان قوای سه‌گانه و همچنین نیروهای نظامی و انتظامی به‌عنوان یک دستگاه فراقوه‌ای، اجرایی شدن ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را جزء اولویت‌های اصلی می‌داند و  با حمایت از تولید باکیفیت داخلی در راستای پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز، کالاهای دارای اهمیت و ویژگی خاص را در اولویت این اقدام قرار می‌دهد.

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن بیان تجربیات حاصله در شناسه‌دار کردن تلفن همراه و محصولات دخانی گفت: با توجه به شرایط ایمنی و حتی فوق ایمنی لنت ترمز، اختصاص شناسه کالا و شناسه رهگیری به این کالا، دارای اولویت و اهمیت است؛ بنابراین لازم است انجمن با اراده قوی و صرف انرژی و زمان لازم و کافی برای این موضوع، هرچه سریعتر اقدام نماید.

وی با بیان اینکه همه تصمیم‌گیری‌ها در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیرامون موضوعاتی که در ارتباط با حوزه‌های بخش خصوصی است با حضور نمایندگان بخش خصوصی مرتبط انجام می‌شود، عنوان نمود: لازم است انجمن‌ها و اتحادیه‌ها نیز با توجه به وظایف شخصیت حقوقی خود، آمار و اطلاعات حوزه فعالیت خود را رصد نموده و مسایل موجود را به مبادی ذی‌ربط منعکس کنند.

وی با اعلام آمادگی ستاد برای حمایت از تولید گفت: چنانچه مسایل و چالش‌های حوزه تولید به این ستاد گزارش شود، موضوع در کارگروه حمایت از تولید مطرح و راه‌کارهای اجرایی احصاء خواهدشد.

هندیانی با اشاره به فراز دوم از فرمان رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرد: بخشی از حمایت از تولید و پیشگیری از قاچاق، از طریق تبلیغات متناسب، هوشمندانه و همه جانبه میسر بوده و در این راستا علاوه بر تبلیغ کالاهای باکیفیت تولید داخل، اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در خصوص آسیب‌ها و مضرات استفاده از لوازم یدکی قاچاق و استفاده از ابزارهای متناسب مؤثر خواهدبود.

در این نشست نجفی‌منش رییس هیأت مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست عنوان کرد: آفت‌های اصلی تولید در حال حاضر، ورود و عرضه لوازم یدکی قاچاق از یک‌سو و تولید و عرضه اقلام تقلبی از سوی دیگر است که انتظار داریم ستاد در پیشگیری و مقابله با این مسایل انجمن را یاری کند.

وی با بیان اینکه در دوران تحریم تولید داخل رشد نموده و نسبت به تأمین نیازهای داخلی گام برداشته‌است، خواستار این موضوع شد که در زمان رفع تحریم‌ها، حوزه تولید داخل فراموش نشود و تدابیری اندیشیده شود تا تولید داخل که با زحمات فراوان پاگرفته و بالنده شده است، دچار مسأله نشود.

نجفی منش با اعلام آمادگی اعضای انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور برای شناسه‌دار نمودن لوازم یدکی خودرو گفت: این امر علاوه بر حمایت از تولید، به نفع آحاد مردم بوده و کمک شایانی به مردم در شناسایی کالای دارای اصالت خواهد نمود.

همچنین لاجوردی، رییس انجمن لنت ترمز و کلاچ کشور ضمن تشریح آمار مربوط به تولید لنت ترمز و تأیید عرضه کالاهای قاچاق و تقلبی در بازار عنوان کرد: چنانچه حمایت دولت از تولید عملاً اتفاق بیافتد و از ظرفیت انجمن‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف استفاده شود، موفق به جلوگیری از قاچاق و عرضه کالاهای قاچاق و تقلبی در بازار خواهیم‌ بود.

در ادامه اعضای حاضر هیأت مدیره انجمن‌ها نیز با ارایه آمار و اطلاعات مربوط به حوزه تخصصی خود، ضمن بیان برخی مسایل و پیشنهاد راهکارهای حمایت از تولید و ایجاد شفافیت در گردش لوازم یدکی خودرو، آمادگی کامل خود را برای همکاری با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای شناسه‌دار نمودن لوازم یدکی خودرو اعلام نمودند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/24256