۵ روش عمده تخلف در گمرک

۵ روش عمده تخلف در گمرک

واردکنندگان با روش‌هایی چون تبانی با فروشنده کشور مبدأ و جعل فاکتور سعی در کاهش پرداخت هزینه‌های گمرکی دارند که توسط سه تن از مدیران کل گمرک در قالب کلاس‌های آموزشی و در حاشیه دروس اصلی به آنها اشاره شده است.

دوشنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۲0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان به نقل از صبحانه، واردکنندگان با روش‌هایی چون تبانی با فروشنده کشور مبدأ و جعل فاکتور سعی  در کاهش پرداخت هزینه‌های گمرکی دارند که توسط سه تن از مدیران کل گمرک در  قالب کلاس‌های آموزشی و در حاشیه دروس اصلی به آنها اشاره شده است.

**ترخیص کالا در گمرک سنگاپور 3 دقیقه، ایران 22 روز!
غلامحسین  نوحی مدیر کل دفتر مطالعات، تحقیقات و فناوری به تاریخچه گمرک در ایران از  زمان مادها و اسناد مقررات اشکانیان اشاره کرد و گفت: گمرک به شکل امروزی  از سال 1316 توسط نوژ بلژیکی وزیر گمرکات ایران پایه‌گذاری شد و همچنان روش  پاسخگویی به ارباب رجوع به روش «U» مرسوم است که با آمدن تکنولوژی‌های  جدید کامل شده است.

نوحی در پاسخ به این سؤال خبرنگار ما که گرانی  سیب‌زمینی بعد از بحران این کالا در ترکیه رخ داده یا گمرک نباید در این  مواقع با ارائه گزارش‌های به موقع یا پیشنهاد افزایش تعرفه مانع از برهم  خوردن بازار یک کالا در داخل کشور شود، گفت: خوشبختانه طی سال‌های اخیر  آمارهای گمرکی و پیشنهادات مبتنی بر داده‌های این سازمان به تدریج در  سیاستگذاری‌ها دخیل شده است؛ چراکه با نگاهی به وضعیت گمرک به راحتی  می‌توان پی به وضعیت اقتصاد برد.

وی با اشاره به اینکه اگر واردکننده  همه مجوزهای لازم را اخذ کرده باشد کل عملیات ترخیص کالا در گمرک کمتر از  دو ساعت انجام خواهد شد، افزود: به رغم تجربه‌های موجود با این حال ترخیص  کالا به دلیل مجوزهای متعدد و خارج از اراده گمرک که توسط سایر دستگاه‌ها  صادر می‌شود متوسط زمان ترخیص کالا در ایران حدود 22 روز است در حالی که  همین زمان درگمرک سنگاپوربه عنوان بزرگ‌ترین بارانداز آسیای جنوب شرقی و با  اجرای سیستم پنجره واحد سه دقیقه است.

**40 سازمان در ترخیص کالا نقش دارند
در  ادامه علیرضا مقدسی مدیرکل دفتر بازرسی و مدیریت عملکرد گمرک درتشریح علت  تأخیر ترخیص کالا در ایران به دو مشکل تعدد قوانین و بیش از 40 سازمان  مرتبط با گمرک اشاره کرد و گفت: گمرک ایران علاوه بر تعهدات خود که مبتنی  بر 17 کنوانسیون بین‌المللی است با جنگلی از قوانین، مقررات و بخشنامه‌ها  مواجه است که توسط سازمان‌های همجوار تدوین شده است و بعضی از آنها متناقض  هستند.

وی در تعریف سازمان‌های اثرگذار همجوار، آنها را به سه دسته  تقسیم کرد و افزود: گمرک از یک سو با سازمان‌های سیاستگذار چون مجلس، ستاد  مبارزه با قاچاق کالا و ارز سر و کار دارد، از سوی دیگر با سازمان‌های  مجوزدهنده همچون سازمان استاندارد، انرژی اتمی، کانون پرورش فکری، ارشاد و.  . . و از دیگرسو با سازمان‌های خدماتی مانند بانک‌ها، شرکت‌های حمل‌ونقل  هوایی، دریایی، ریلی، هوایی و... همکاری می‌کند.

مقدسی گفت: به عنوان مثال  برای واردات ماکروویو و برنج علاوه بر مراجع مرتبط با کالا که معمولاً یک  پای ثابت استاندارد است، باید از سازمان انرژی اتمی نیز مجوز لازم را اخذ  کنند.

وی با اشاره به غائله کمبود دارو در چند ماه گذشته و انبارشدن  300 تن دارو در گمرک فرودگاه امام خمینی‌(ره) گفت: مشکل پیش آمده ناشی از  اختلاف دیدگاه بانک مرکزی، وزارت بهداشت و واردکنندگان داروها بود که بانک  مرکزی در مقابل وزارت بهداشت مدعی مالکیت دارو‌ها بود و نیازمند هماهنگی  برای محاسبه اختلاف قیمت ارز و هماهنگی‌های بین دستگاه‌ها بود و گمرک هیچ  نقشی در تأخیر ترخیص چند‌ماهه دارو و بر‌هم  خوردن بازار دارو نداشت.

مقدسی  با اشاره به این که با هر بخشنامه یا دستورالعملی که از سوی برخی  دستگاه‌ها صادر می‌شود برای صادرکنندگان و واردکنندگان مسیرهای جدیدی ایجاد  می‌شود، گفت: برای همین است که زمانی شمش طلا به خارج صادر یا قاچاق می‌شد  و زمان دیگر شمش طلا به داخل کشور آمد.


**ارزشگذاری پاشنه آشیل گمرک
مؤلف کتاب «سازمان و وظایف گمرک جمهوری اسلامی ایران » درباره تخلفات  مرسوم واردکنندگان ادامه داد: با توجه به اینکه انحراف از تعرفه تقریباً  غیرممکن است بنابراین پاشنه آشیل گمرک ارزشگذاری کالاهاست که با برگه خرید  (فاکتور) کشور مبدأ تعیین می‌شود.

مقدسی با اشاره به چهار روش تخلفات  از راه ارزشگذاری توضیح داد: در روش اول واردکننده بر اساس توافق با  فروشنده کشور مبدأ قیمت اجناس را کمتر در فاکتور خرید درج می‌کند تا هزینه  گمرکی کمتری بپردازد. البته معمولاً کشورهای توسعه‌یافته کمتر از این کارها  می‌کنند و ما بیشترین تخلفات را در بین کشورهای چین و ایتالیا داریم.وی  ادامه داد: در این مواقع ارزیابان با توجه به روش‌های تجربی و با استفاده  از تکنولوژی و قیمت‌های جهانی نسبت به کشف این تخلف اقدام می‌کنند.

وی  در تشریح روش دوم تخلف توسط واردکنندگان به دستکاری در فاکتور و واردکردن  یک کالای باکیفیت به اسم کالای کم کیفیت اشاره کرد و گفت:به عنوان مثال  چندی پیش محموله‌ای از ظروف کریستال ژاپنی وارد شده که در بسته‌بندی چینی و  با فاکتور کشور مبدأ با نام کریستال چینی وارد شده بود و ارزیابان گمرک با  هوشیاری متوجه این شیطنت شده بودند.

مقدسی سومین روش تخلف را برعکس  روش دوم اشاره کرد و گفت: در برخی موارد کالای بی‌کیفیت را به اسم کالای  باکیفیت وارد می‌کنند و حتی تعرفه آن را می‌پردازند تا سود خود را در بازار  و از راه عرضه کالای بی‌کیفیت به جای کالای باکیفیت ببرند.

**از دور ریختن سیب صادراتی تا واردات موز!
مقدسی  چهارمین نوع تخلف را مرتبط با صادرکنندگان دانست و با انتقاد از روش‌های  حمایتی از صادرکنندگان در ایران گفت: در کشور چین برای قبضه بازار کشورهای  دیگر از تولیدکنندگان و صادرکنندگان حتی از طریق قاچاق حمایت می‌شود و  حمایت آنها از روش معافیت مالیاتی و حمل‌ونقل رایگان است اما در کشور ما  جایزه نقدی به صادرکنندگان می‌دهیم.وی گفت: به دلیل همین روش‌های  تشویقی روش تخلف صادرکنندگان خاص و جالب توجه است. از آنجایی که به غیر از  جوایز نقدی، صادرکننده معادل صادرات قادر به واردات محصول است لذا با  ارزشگذاری بیشتر کالای وارداتی مبادرت به واردات کالاهای خود می‌کند.مدیرکل  دفتر بازرسی و مدیریت عملکرد گمرک با اشاره به دو مورد مکشوفات در این  باره گفت: در پرونده‌ای متوجه شدیم صادرکننده چندین کامیون لگن و آبکش و  محصولات پلاستیکی به قیمت‌های گران صادر می‌کند یا در پرونده‌ای متوجه  صادرات سیب‌های بی‌کیفیت به قیمت بالا شدیم، اما بعد از بررسی متوجه شدیم  لگن‌ها و سیب‌ها را در آن طرف مرز دور ریخته تا به جای آن موز  یا کالای  دیگر وارد کند !


**جعل فاکتور بیشترین تخلف
همچنین در این  برنامه ارونقی مدیر کل گمرک بندرعباس (شهید رجایی) با اشاره به اینکه  40درصد کل واردات کشور و 45درصد کل ترانزیت کشور از گمرک مذکور ترخیص  می‌شود پنجمین تخلف واردکنندگان در گمرک را به استناد آمار و مدارک جعل  فاکتور عنوان کرد و گفت: کم اظهاری و کاهش ارزش کالا برای پرداخت کمتر حقوق  گمرکی از طریق جعل فاکتورهای کالاها بیشترین تخلف را به خود اختصاص می‌دهد  که گاهی با اضافه کردن یک جمله به انتهای فاکتور انجام شده و ما چندین  نمونه از آن را کرده‌ایم.

مدیر کل گمرک بندر شهید رجایی که چند ماه پیش  خبر شناسایی باند جاعل در آن گمرک رسانه‌ای شده بود، افزود: برخی از  فاکتورها و نامه‌های ترخصی نیز به طور کلی جعل شده و نمونه‌ای از آن را از  راه تاریخ صدور نامه کشف کردیم که تاریخ صدورنامه روز جمعه بود! ارونقی در  پاسخ به این سؤال «جوان» که چرا ترخیص‌‌کاران معمولاً کارمند سابق گمرک یا  از اقوام کارمندان گمرک هستند با رد این ادعا گفت: ترخیص‌کاران بر اساس  قانون و پس از گذراندن آزمون وارد این حرفه می‌شوند اما این قاعده در گمرک  بندرعباس وجود ندارد و شاید کمتر از 10درصد ترخیص‌کاران قبلاً کارمند گمرک  بوده‌اند.گفتنی است کلاس‌های تخصصی - آموزشی آشنایی با امور گمرکی  درکیش با میزبانی مرکز اطلاع‌رسانی وزارت اقتصاد و گمرک جمهوری اسلامی بود  که برای خبرنگاران این حوزه تخصصی بسیار مفید بود. در این کلاس‌ها روش کار  در گمرک‌ها، وظایف گمرک‌ها ، تاریخچه گمرک، روش ترخیص کالا و چگونگی اخذ  گمرکی یا مالیات غیرمستقیم (به عنوان یکی از درآمدهای مهم دولت) توسط سه  استاد مولف در این باره ارائه شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/30